Kraina Magii

EDUKACJA polularnonaukowa

Przez cały rok przedszkolny realizujemy różnorodne tygodniowe projekty dydaktyczne, które otwierają dzieci na zagadnienia kulturalne, naukowe, językowe. Poznajemy dalekie kraje, obce kultury, świat współczesny i tajemnice dawnych cywilizacji. Wszystko po to, by dzieci umysły dzieci otwierać na nowe, zarówno odkryte, jak i jeszcze nieznane.

Rozwiń, by dowiedzieć się więcej

“Dawno temu, kiedy Ziemia jeszcze była młoda…” tak rozpoczyna się jeden z filmów o niezwyciężonym greckim herosie. Przeniesiemy się w świat pełny potworów,  interwencji bogów, a także niezapomnianych przygód Jazona czy Minosa, świat jakże różny od czasów, w których żyjemy. W trakcie projektu zapoznamy się z mitologią grecką i elementami sztuki antycznej. Poznamy kilka popularnych mitów i 7 cudów świata. Zdobyte wiadomości będziemy utrwalać w zabawach, pracach plastycznych i aktywnościach multimedialnych. Zwieńczeniem projektu będzie rozstrzygnięcie konkursu na makietę 3D jednego  z 7 cudów świata starożytnego.

Widowiskowe, ale bezpieczne i łatwe w przygotowaniu eksperymenty są cudownym sposobem na rozbudzenie ciekawości i aktywności dzieci. Pozwolą im poznać smak naukowej pasji i odkryć radość uczenia się nowych rzeczy. Wspólnie z dziećmi poznawać będziemy świat substancji i kolorów, sprawdzać, jak łącząc powszechnie znane składniki uzyskać można niesamowite efekty. Celem projektu jest rozbudzenie ciekawości otaczającym światem oraz nauczenie prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów.

Z czego składa się nasze ciało? Jaką funkcję w naszym organizmie pełnią mózg, serce i płuca? Do czego służą kości? Te i inne tajemnice zgłębiamy podczas realizacji projektu edukacyjnego „Tajemnice ludzkiego ciała”. Rozbudzamy zainteresowania dzieci budową i funkcjami wybranych części ciała, budujemy bazę wiedzy anatomiczno-fizjologicznej, wzbogacamy dziecięcy słownik o pojęcia związane z ludzkim organizmem.

“Buenos dias España – zapoznanie z kulturą Hiszpanii” ma na celu propagowanie wielokulturowości i zainteresowania współczesną Europą. Podczas projektu dzieci zapoznają się z podstawowymi zwrotami w języku hiszpańskim, dowiedzą się gdzie leży Hiszpania oraz jakie są obyczaje i tradycje w tym kraju.Wspólnie odkryją zabytki architektury, poznają słynnych hiszpańskich malarzy oraz dowiedzą się jakie owoce uprawiane są w Hiszpanii i wykonają z nich smaczne, kolorowe sałatki. Biorąc udział w zabawach ruchowych naśladujących hiszpańskie zwyczaje oraz tańcząc flamenco dzieci przeniosą się do słonecznej Hiszpanii, poznają kulturę innego kraju świetnie się przy tym bawiąc.

„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami…” Zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, jest też nośnikiem ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, stąd musi ją wzbudzić nauczyciel lub rodzic w procesie wychowania. Dlatego jednym z zadań przedszkola jest m.in. rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Dzięki utożsamianiu się z bohaterem, dzieci są w stanie przepracować różne, trudne dla siebie sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami, nabywają nowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

W ramach projektu Be safe – Bądź bezpieczny przedszkolaki rozwijają rozumienie słowa „bezpieczeństwo”. Dowiadują się jak można je skutecznie zwiększyć na ulicy, w samochodzie i podczas zabaw. Wspólnie wykonamy makietę miasta wraz z sygnalizacją świetlną oraz przejściem dla pieszych. Z jej wykorzystaniem będziemy uczyć się  bezpiecznego poruszania się po ulicy i zachowania w samochodzie. Dzieci wejdą w rolę policjanta kierującego ruchem, poćwiczą pierwszą pomoc w czasie zabawy edukacyjnej “w bandażowanie”, a na zakończenie otrzymają odznaki Bezpiecznego Przedszkolaka.  

CHCESZ BY TWOJE DZIECKO MĄDRZE SIĘ Z NAMI BAWIŁO?

nIE ZWLEKAJ! 

ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS!