kompetencje
społeczne
Naszym celem jest wspieranie rozwoju społecznego dziecka, kształtowanie postaw i wpajanie właściwych zasad
uczymy rozpoznawać
i nazywać emocje
rozwijamy umiejętność współpracy
wzmacniamy poczucie autonomii
rozwijamy
zainteresowania
uczymy akceptacji
i samoakceptacji
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, jak wykorzystując ich naturalną energię i potencjał umieć słuchać, skupiać uwagę, kontrolować zachowanie i mieć dobre relacje z innymi. Wspólnie dążymy do tego, by kończąc przedszkolną edukację były samoświadome i empatyczne.
Program rozwoju kompetencji społecznych opisany poniżej rozpoczynamy w roku przedszkolnym 2023/2024.
POZYTYWNA DYSCYPLINA
Wiemy jak ją wykorzystać dla dobra dzieci!
Dzieci potrzebują znać i rozumieć reguły rządzące światem, chcą wiedzieć czego się od nich oczekuje, jak daleko mogą się posunąć oraz jaka spotka ich konsekwencja, gdy przekroczą wyznaczone granice. Wszystkie dzieci odczuwają potrzebę testowania, doświadczania i odkrywania otaczającego świata. Łatwiej będzie im ten świat poznawać, kiedy będą to robiły w bezpiecznych ramach.
Nasi nauczyciele ukończyli certyfikowane szkolenia z zakresu Pozytywnej Dyscypliny. Realizują program wychowawczy oparty o potrzebę przynależności, znaczenia i bezpieczeństwa, jaką mają dzieci. Respektujemy prawa dzieci do tego, aby były traktowane z takim samym szacunkiem jak dorośli. Skupiamy się na pozytywnym wyznaczaniu reguł i uczeniu dzieci tego, co uznajemy za ważne, czyli kompetencji społecznych, empatii, samokontroli, motywacji, umiejętności współpracy oraz krytycznego myślenia.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
Kompetencje społeczne to zdolność do tworzenia i utrzymywania relacji z innymi ludźmi oraz nadawania im określonych wartości. Ale samo ich posiadanie nie gwarantuje jednak przełożenia ich na codzienne życie i zachowanie. Wprowadzanie elementów TUS w życie grupy przedszkolnej daje odpowiedź na wiele potrzeb rozwojowych, jak: przynależność do grupy, akceptacja i aprobata siebie i innych, z drugiej strony wzmocnienie ich poczucia autonomii, czy niezależności.
Dzięki TUS dzieci:
ograniczają zachowania niepożądane
i stereotypowe
uczą się
umiejętności podejmowania decyzji i wyrażania własnych potrzeb
rozwijają świadomość własnego ciała i własnej osoby
uczą się
wchodzenia
w relacje
poszerzają zasób słownictwa i
umiejętności komunikacyjnych
LEKCJE CISZY
Jak wprowadzić rozbrykaną grupę w stan wyciszenia? Wiemy jak.
W KRAINIE MAGII stosujemy element pedagogiki montessoriańskiej. To „lekcje ciszy”. Ćwiczenia ciszy pomagają dziecku odnaleźć spokój. Kontrola ruchu, ruch medytacyjny i twórcza ekspresja ruchowa, powiązane wzajemnie z uspokojeniem, są najlepszym sposobem do powstawania refleksji i możliwością uwewnętrzniania się.
Najmłodsze dzieci zapraszane są do udziału w lekcjach ciszy stopniowo. Udział starszych przedszkolaków również jest dobrowolny – bywają dni, kiedy dzieci są zbyt pobudzone i nie w nastroju do tak intensywnego wyciszenia i praktyki uważności.
Korzyści, które dziecko czerpie z lekcji ciszy:
- koncentracja uwagi „do wewnątrz”, nauka skupienia i zwiększenie efektywności pracy własnej
- dostrzeżenie i interpretacja własnych myśli i odczuć
- zyskanie innej perspektywy, która umożliwia analizę własnych doświadczeń pod innym kątem
- stopniowe odkrywanie własnego życia wewnętrznego, rozwój osobowości dziecka
- czas do namysłu, zatrzymania się, odzyskania równowagi, odcięcia i odpoczynku od hałasu i chaosu,
- działanie relaksujące – dzieci po lekcji ciszy są rozluźnione i radosne
- nauka współpracy z grupą i przestrzegania umów, norm zachowania i zwyczajów obowiązujących wszystkich członków grupy przedszkolnej